Kontaktní čočky

KONTAKTNÍ ČOČKY JSOU VYNÁLEZEM VÝBORNĚ ZASTUPUJÍCÍM BRÝLE. OPROTI BRÝLÍM MAJÍ ZNAČNÉ VÝHODY A UMOŽŇUJÍ MNOHO AKTIVIT, KTERÉ S OBROUČKY NA NOSE NELZE PLNĚ VYKONÁVAT.

Výhody kontaktních čoček:

Jednodenní kontaktní čočky - maximální komfort pro Vaše oči, nulová čistící a desinfekční péče za pomoci roztoku, odpadá problém s alergickou reakcí na některou složku roztoku, každý den nasazujete nový pár čoček a tím prakticky zaniká jejich nežádoucí bakteriální kontaminace

Čtrnáctidenní kontaktní čočky - výběr většího množství parametrů pro různé typy rohovky uživatele, nutné čištění a dezinfekce čoček roztokem, možná doba nošení 14 dní nebo nepřetržitá 7denní

Měsíční kontaktní čočky - výběr většího množství parametrů pro různé typy rohovky uživatele, nutné čištění a dezinfekce čoček roztokem, možná doba nošení 1 měsíc, u některých typů je možná prodloužená doba nošení (den a noc)

Multifokální kontaktní čočky - oproti dříve vyráběným bifokálním čočkám umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na středovou vzdálenost, oči se méně namáhají a proto je snížena jejich únava, větší pohodlí při užívání počítače, čtení knih, etiket, výběr různé trvanlivosti (jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční)

Proč tedy používat kontaktní čočky?

Pokud pomineme estetickou stránku věci, existuje několik důvodů, proč zvolit kontaktní čočky. Nespornou výhodou určitě je, že pokud sportujete, nic Vám nepřekáží ve výhledu. Máte větší zorné pole než u dioptrických brýlí. Také samozřejmě nepřekážejí při běžných denních činnostech. V zimě se Vám kontaktní čočky nezamlží při přechodu ze zimy do tepla, jako je tomu zpravidla u dioptrických brýlí. Kontaktní čočky lze nosit pod kterékoliv sluneční brýle, a pokud je potřeba, tak také pod brýle ochranné. Kontaktní čočky lze také použít, pokud máte vadu pouze jednoho oka. Další výhodou je, že odpadá nutnost střídání brýlí na dálku a nablízko. Zcela postačí kontaktní čočky na dálku a brýle na čtení s odpovídajícím dioptrickým přídavkem nablízko. Jediným omezením kontaktních čoček je horší snášenlivost v prašném a zakouřeném prostředí a tím snížená doba nošení během dne.

Aplikace:

  • Kontaktní čočky jsou neustále ve styku s očima, pro zachování zdraví očí, ale také pro maximální pohodlí a kvalitu vidění s čočkami je tedy nutné udržovat správné hygienické postupy a čistotu v každé fázi manipulace s čočkami. Před každou manipulací s kontaktními čočkami si důkladně umyjte ruce mýdlem (nejsou vhodná mýdla s přísadou krému, pleťové vody nebo deodorantu) a osušte je čistým ručníkem (nevhodné jsou ručníky pouštějící vlákna).
  •  S čočkou manipulujte nad čistou plochou, aby se při případném spadnutí nepoškodila, nebo nedošlo k jejímu znečištění.
  • Jednotlivé čočky jsou samostatně uloženy v blistrech (plastových vaničkách) se sterilním roztokem zalepených krycí fólií. Zatřepte blistrem, aby se čočka uvolnila do sterilního roztoku a šla následně snadno vyjmout. Odtrhněte fólii z blistru. Čočku z něj můžete opatrně vyjmout. Nepoužívejte k vyjímání čočky nehty – může se tak snadno poškodit!
  • Dejte si čočku na bříško ukazováčku. Když se stane, že čočka netvoří mističku a přilepí se na prst, znamená to, že je příliš vlhká.
  • Přesvědčte se, že je čočka čistá a neporušená! Pohledem ze strany pak zkontrolujte, zda čočka není převrácená naruby. To poznáte buď podle tvaru čočky (mistička je správně, talířek špatně). Jestliže si čočku do oka nasadíte obráceně, nic se neděje – čočku ani oko si tím nepoškodíte.
  • Čočku máte nyní umístěnou na špičce ukazováčku. Přibližte tuto ruku k oku, na které čočku nasazujete, prostředník stejné ruky položte těsně pod spodní řasy oka a odtáhněte spodní víčko. Prsty druhé ruky zvedněte horní víčko. Lehce skloňte hlavu, ale podívejte se nahoru. Nyní jste v optimální pozici pro nasazení čočky na rohovku prostředníkem. Je dobré nasazování čočky sledovat v zrcadle, protože oko udržíte lépe otevřené a bez mrknutí. Lehce čočku položte na oko, jakmile na oku bude celým svým povrchem, nechte oko otevřené, čočka se začne sama centrovat, sama se ustálí na rohovce
  • Podívejte se dolů, zlehka pusťte nejdříve spodní pak horní víčko a pomalu oko zavřete.

Vyjmutí z oka

  • Vyjmutí z oka lehce stáhněte spodní víčko oka prostředníkem ruky, kterou budete čočku vyjímat. Bříškem ukazováčku stejné ruky posuňte čočku kolmo dolů směrem od horního víčka nebo šikmo od vnitřního k vnějšímu koutku na bělimu. Poté přidejte palec a jemně čočku těmito dvěma prsty zmáčkněte a vyjměte ji z oka.
  • Jestliže nosíte denní čočky, čočku můžete hned vyhodit. Pokud máte kontaktní čočky s delší výměnou (14 denní, měsíční), uložte čočky do roztoku.